Zakopali časovno kapsulo in začeli gradnjo 350-milijonskega projekta

Nepremičnine Marko Rabuza 19. maja, 2025 13.03
featured image

Na gradbišču so že dosegli najnižjo točko, zdaj se začenja gradnja kompleksa z dvema hoteloma, 100-metrsko stolpnico, nakupovalnim središčem in 187 stanovanji.

19. maja, 2025 13.03

Na območju ljubljanske železniške postaje so danes z uradno slovesnostjo in zakopom časovne kapsule zaznamovali začetek glavnih gradbenih del največjega nepremičninskega projekta v Sloveniji – večnamenskega kompleksa Emonika. Izkopavanje gradbene jame in druga pripravljalna dela so sicer potekala že od lanske jeseni.

V kapsulo so položili repliko keramične skodelice, ki so jo našli med arheološkimi izkopavanji, pisalo in USB-ključek s predstavitvijo projekta ter štiri dnevne časopise – enega slovenskega in tri madžarske.

Več kot 350 milijonov evrov vredna naložba

Projekt Emonika, ki naj bi bil zaključen leta 2027, vključuje trgovsko središče, dva hotela, poslovne prostore ter tri stanovanjske objekte s 187 stanovanji. Po zadnjih ocenah vrednost investicije presega 350 milijonov evrov. Gradbišče se razprostira severno in južno od železniških tirov, med Vilharjevo in Dunajsko cesto ter Trgom OF.

Na južnem delu so skoraj v celoti končali gradbeno jamo, kjer bodo tri kletne etaže s 729 parkirnimi mesti. Predvidenih je tudi 98 mest za motorna vozila in 591 parkirnih mest za kolesa.

Gre za zasebni del prenove osrednje železniške postaje v Ljubljani, ki se vzporedno razvija z javnim infrastrukturnim projektom nove železniške in avtobusne postaje. Medtem ko ta dva projekta financirata država in Slovenske železnice, je Emonika investicija družbe Mendota Invest, ki je del madžarske bančne skupine OTP.

Madžari zaupajo slovenskemu trgu

Na današnji slovesnosti je sodeloval tudi predsednik upravnega odbora OTP Bank Sandor Csanyi, ki je izrazil zadovoljstvo nad vstopom skupine na slovenski trg prek nakupa SKB banke ter združitve z Novo KBM in Abanko. OTP Slovenija je po njegovih besedah postala ena največjih in najboljših znotraj skupine, ki posluje v 11 državah.

Emoniko je označil kot “zavezo Sloveniji in njenemu razvoju”. V 100-metrski stolpnici, enem ključnih elementov kompleksa, bo imel sedež tudi slovenski del OTP banke. Csanyi je ob tem spomnil, da je od prvotnih načrtov s podjetjem Trigranit do začetka gradnje minilo kar 18 let.

Povezovanje države in zasebnega sektorja

Slovesnosti so se udeležili tudi gospodarski minister Matjaž Han, infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek in ljubljanski podžupan Rok Žnidaršič, ki je vskočil namesto obolelega župana Zorana Jankovića.

Žnidaršič je poudaril, da gre za pomemben mejnik, saj se uresničuje urbanistična vizija, stara več kot dve desetletji. Zahvalil se je skupini OTP za ključni doprinos v zadnjih šestih letih, ki je omogočil nadaljevanje projekta.

Sandor Csanyi

Slovenski del banke je zelo pomemben za celotno skupino. Ne le zaradi velikosti ampak zaradi znanja in izkušenj zaposlenih,” pravi predsednik upravnega odbora OTP Bank Sandor Csanyi (Foto: Forbes Slovenija)”Sandor Csanyi (Foto: Forbes Slovenija)

Csanyi: Radi bi postali največja bančna skupina v Sloveniji

Predsednik upravnega odbora OTP Bank Sandor Csanyi, ki je pred kratkim mesto glavnega izvršnega direktorja OTP banke prepustil sinu Petru, je zadovoljen, da so zaključili vsa pogajanja in pridobili vsa dovoljenja za gradnjo.

Arhitekti so naredili izjemno delo. Prepričan sem, da bomo zgradili v časovnih rokih, ki smo jih postavili,” je dejal v krajšem pogovoru za Forbes Slovenija.

Dodal je, da bodo v poslovni del Emonike preselili sedež banke in zaprli tri večje poslovalnice v prestolnici. Še vedno bodo imeli pisarne tudi v Mariboru.

OTP je z združitvijo NKBM in SKB postal druga največja bančna skupina pri nas. Od nje je večja le NLB. Csanyi ne skriva želje, da bi radi postali največji.

“Zanimalo bi nas še prevzem katere banke, če bi se pojavila priložnost. Rastemo tudi organsko, seveda pa bi si želeli, da bi bili največja bančna skupina v Sloveniji. Po posojilih smo že zelo blizu,” pravi.

Slovenski del banke vodi Andras Hamori, ki ima po mnenju Csanyi veliko izkušenj z razvojem digitalizacije v bančništvu. “Verjamem, da bomo pod njegovim vodstvom še zvišali tržni delež v Sloveniji,” verjame Csanyi.

Bratušek je projekt označila kot “piko na i” Potniškemu centru Ljubljana, ki bo sodobno prometno in urbano središče. Poudarila je pomen usklajenega sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem, ki lahko pripelje do uspešnih in razvojno pomembnih projektov tudi brez formalnega javno-zasebnega partnerstva.

“Ljubljanski potniški center je eden najpomembnejših projektov v Sloveniji. Poleg potniškega centra bo zgrajena tudi avtobusna postaja. Vzpostavlja se vozlišče, ki bo povezovalo ljudi in podjetja,” je dejala Bratušek.

Han pa je Emoniko označil za močno gospodarsko sporočilo, ki pomeni zaupanje v Slovenijo ter priložnost za domačo gradbeno in druge gospodarske panoge. Projekt vidi kot simbol uspešnega sodelovanja med Slovenijo in Madžarsko, pa tudi kot odgovor na trenutne izzive z nizko investicijsko aktivnostjo.

Projekt Emonika
Projekt Emonika vključuje tudi 100-metrsko stolpnico (Foto: Mendota Invest)

Zgradili bodo 100-metrsko stolpnico

Družba Mendota Invest je za glavna gradbena dela na severnem delu kompleksa izbrala podjetje Strabag, ki je že začelo dela. Prav tako so za upravljalca prvega hotela izbrali Mogotel Hotel Group iz francoske skupine Accor – hotel bo nosil ime Tribe. Na južnem delu kompleksa bo Strabag gradil osrednji del projekta: 100-metrsko stolpnico s 23 nadstropji ter trgovski center z 82 trgovinami.

Poglejte tudi podkast s Suzano Lovec: Najprej ljubimca, zdaj zakonca, nato še brat in sestra

OSZAR »
OSZAR »