Premier Golob napovedal večstomilijonsko naložbo v Sloveniji

Poslanci so v vprašanjih predsedniku vlade Robertu Golobu med drugim opozorili na odhajanje podjetij iz Slovenije in vse slabše razpoloženje med vlagatelji.
Sloveniji se po besedah premierja Roberta Goloba v mesecu ali dveh obeta nova večstomilijonska naložba, poroča STA. “Vlagatelji cenijo naše znanje,” je na vprašanje o poslovnem okolju odgovoril poslancu poslanske skupine nepovezanih poslancev Tinetu Novaku.
Poslanec Novak je premierja danes v DZ opozoril, da se je davčni okvir v državi v zadnjih letih bistveno spremenil, s tem pa tudi razpoloženje med vlagatelji. “Danes iz Slovenije ne prihajajo več dobre novice o prihodu podjetij, ampak zgodbe o njihovem odhodu,” je dejal Novak. Ker podjetja iščejo nekaj drugega, saj Slovenija ne ponuja predvidljivega poslovnega okolja, spodbudne davčne politike, učinkovite administracije in podpornih inštitucij, ga je vprašal po načrtovanih ukrepih.
“V roku meseca ali dveh boste dobili novo dobro novico o tem, večstomilijonsko novo investicijo v Sloveniji, tako da vas lahko potolažim, da vaš občutek, ki ga dobite, ko se gibljete v vaših krogih, ne odraža dejanskega stanja pri tujih investitorjih,” mu je v odgovoru dejal Golob.
Golob je naštel večje vložke države v znanost, razvoj in inovacije, piše STA. Izpostavil je uspešnost na področju razvoja umetne inteligence in pri vesoljskih tehnologijah. Spomnil je na naložbo francoskega Renaulta in ocenil, da je Slovenija na področju farmacije postala mala Švica. “Ti vlagatelji izredno cenijo znanje naših ljudi, tudi predanost in voljo do dela. Znanje je tisto, kar privleče tujega investitorja,” je poudaril.
Privabljanje tujih strokovnjakov
Parlament je po njegovih besedah že sprejel spremembe davčne zakonodaje, s katerimi država nagovarja Slovence, ki so v tujini, in tuje mlade strokovnjake, naj gradijo svojo kariero v Sloveniji. “In to velike multinacionalke, ki stavijo na dobro plačana delovna mesta, že počnejo, svoje razvojne oddelke imajo pri nas,” je dejal Golob. Slovenija ne more tekmovati s svetom v vseh panogah, lahko pa z njim tekmujeta avtomobilska industrija in farmacija.
Po njegovem je pomembno tudi to, da ljudje delajo v državi, v kateri so zadovoljni, navaja STA. “Zakaj se mladi odločajo, da bodo raje tu ustvarjali svojo prihodnost? Ker je tukaj poskrbljeno za njihove starše, otroke in za njihovo zdravje, ker je tukaj okolje varno. Večina ljudi vedno izbere raje varno socialno državo kot pa samo pehanje za dobičkom in višjimi plačami,” je povedal.
O četrtletnem padcu BDP
Podobno vprašanje o poslovnem okolju v Sloveniji in načrtovanih ukrepih mu je zastavil tudi poslanec NSi Jernej Vrtovec. Ta je izpostavil nesorazmerno visoko obdavčitev plač oziroma zelo visoko davčno breme, zaradi česar trpi tudi gospodarstvo. “Vedno več podjetij seli svoje sedeže na Hrvaško, ki je v nasprotju s Slovenijo v prvem letošnjem četrtletju beležila rast bruto domačega proizvoda (BDP), in to zato, ker privablja z normalnimi davki za podjetnike,” je dejal poslanec.
Golob je strnil, da je padec slovenskega četrtletnega BDP posledica negotovosti, ki izhajajo izključno iz zunanjih dejavnikov zaradi napovedi carinske vojne ZDA. “Ker je Slovenija majhno, odprto gospodarstvo, usmerjeno v izvoz, je logično, da se ob nihajih na mednarodnih trgih to najhitreje pozna v gospodarstvih, kot je naše,” je dejal. Evropska komisija je danes napoved gospodarske rasti Slovenije za letos znižala z 2,5 na dva odstotka, kljub temu Slovenija ostaja nad evropskim povprečjem v vseh projekcijah, je dodal.
Preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja se je zgodilo zato, da se je znižal dejanski strošek, ki ga imajo ljudje s tem zavarovanjem. “Prepričan sem, da je bila ta ukinitev zelo koristna,” je dejal. Vse, kar se zbere za bivše dopolnilno zavarovanje, gre v javno zdravstveno zavarovalnico in gre v javne zdravstvene storitve. Enako velja za ostale davke. “Tudi pri dolgotrajni oskrbi se bo denar zbral z enim samim namenom – da bo šel v javno mrežo, zdravstveno in socialno,” je zagotovil Golob in dodal, da bo vlada vztrajala na gradnji javne socialne države, piše STA.
Za strog nadzor Uberja
Govora je bilo tudi o vstopu ameriške platforme za prevoze in dostavo Uber. Matej T. Vatovec iz poslanske skupine Levica je premierju zastavil vprašanje, ali je vlada pripravljena na prihod Uberja ter na kakšen način bo preprečila socialni dumping in spoštovanje zakonodaje.
Golob je navedel, da razume zaskrbljenost glede delovanja platforme Uber, ki izhaja predvsem iz slabih izkušenj iz držav, ki so ob njegovem prihodu izrazito regulirale to področje. Toda Uber po njegovih zagotovilih v Slovenijo prihaja pod enakimi pogoji, ki na državni in lokalni ravni že zdaj veljajo za taksi prevoze. “Pogoji, ki bi olajšali njihovo poslovanje, ne obstajajo,” je poudaril.
Golob je po poročanju STA ob tem povedal, da razvoj digitalnih storitev prinaša novosti, ki se jim ni mogoče izogniti. “Lahko pa se jih usmeri na pravi način,” je dejal in napovedal, da bo država pozorno spremljala razvoj tega segmenta trga in izvajala strog nadzor nad delovanjem, še posebej na začetku, ko se bodo morala vzpostaviti jasna pravila.
“Računam, da bodo pristojna ministrstva preverjala licence za opravljanje storitev in obračunavanje prevozov. Mogoče se bo celo izkazalo, da bomo prav zaradi digitalizacije tega področja imeli razmere, ki bodo boljše kot danes, ko tudi na tem področju opažamo prekarizacijo in davčne utaje,” je dejal.
Golob: Upamo, da bomo iz Uberja potegnili najboljše
Po njegovih besedah je pravilna reakcija vlade, da prihod Uberja izkoristi na način, da bodo uporabniki dobili najbolj kakovostno storitev, predvsem z vidika transparentnosti za potnike, ki bodo vedeli vnaprej, kaj najemajo in koliko jih bo to stalo, plačilo pa izvedli kot pri običajni taksi službi.
“Ta digitalna platforma omogoča zelo dobre rešitve,” je dejal. Izrazil je upanje, da bo mogoče iz delovanja platforme potegniti najbolje tako za uporabnike kot zaposlene.
Uber je prejšnji teden uradno potrdil skorajšnji začetek delovanja v Sloveniji. Zagotovil je, da bodo sodelovali le z vozniki z licenco in upoštevali pravila glede cen prevozov. Po navedbah družbe je med vozniki velik interes za sodelovanje, tudi aplikacijo naj bi preneslo že več 100.000 prebivalcev Slovenije, navaja STA.