Nemčija po 34 letih spet največja svetovna upnica

Novice Forbes Slovenija 27. maja, 2025 16.51
featured image

Tuja neto aktiva Nemčije je lani dosegla 3.500 milijard evrov in bila višja od japonske, ki je znašala 3.256 milijard evrov.

27. maja, 2025 16.51

Nemčija je lani postala največja upnica na svetu in s tem z vrha po 34 letih zrinila Japonsko, poroča Bloomberg. Japonska tuja neto aktiva je lani dosegla vrednost 533 tisoč milijard jenov (3.256 milijard evrov), kar je 13 odstotkov oziroma 61 tisoč milijard jenov več kot leto prej, kažejo najnovejši podatki japonskega finančnega ministrstva.

Kljub povečanju je bila japonska neto tuja aktiva lani skupno nižja od nemške, ki je dosegla vrednost 3.500 milijard evrov. Na tretje mesto največjih svetovnih upnic se je s 3.154 milijard evrov neto lani uvrstila Kitajska.

Japonska je največja upnica na svetu prvič postala leta 1991, ko je prehitela ravno Nemčijo.

Neto tuja aktiva države, znana tudi kot neto mednarodna naložbena pozicija, je vrednost njenih tujih sredstev, zmanjšana za vrednost domačih sredstev, ki so v lasti tujcev, prilagojena za spremembe vrednosti valut. Številka pa se odraža v kumulativni spremembi tekočega računa države.

Kaj je pripeljalo do menjave na vrhu

Vzpon Nemčije odraža njen znaten presežek na tekočem računu, ki je lani dosegel 248,7 milijarde evrov, predvsem zaradi dobrih trgovinskih rezultatov. Japonski presežek pa je po podatkih finančnega ministrstva znašal 29.400 milijard jenov oziroma 180 milijard evrov.

Lani se je povečal tudi tečaj evro-jen, in sicer za približno pet odstotkov, kar je dodatno vplivalo na povečanje nemških sredstev v primerjavi z japonskimi v jenih, navaja Bloomberg.

Japonci veliko vlagajo v tujini

Japonska podjetja so po podatkih ministrstva lani sicer ohranila velik apetit po neposrednih tujih naložbah, zlasti v ZDA in Združenem kraljestvu. Sektorji, kot so finance, zavarovalništvo in maloprodaja, so pritegnili precej kapitala japonskih vlagateljev, so navedli v poročilu.

Čeprav japonska sredstva tako še naprej naraščajo, je bilo dejansko povpraševanje močnejše v drugih državah, vključno z Nemčijo in Kitajsko, še piše Bloomberg.

OSZAR »
OSZAR »