Revolucionarni projekt: “neskončni vlak”, ki se polni med vožnjo

V Avstraliji testirajo inovativen tovorni vlak, ki ne potrebuje goriva in bi lahko prinesel promet brez emisij.
Snovalci so projekt imenovali “neskončni vlak”, po poročanju nemškega Bilda pa bi lahko predstavljal začetek nove dobe trajnostnega železniškega prometa.
Lokomotiva se polni izključno preko baterij, ki jih ima nameščene, in ne potrebuje dizelskega goriva, po besedah inženirjev pa ne oddaja nobenih škodljivih emisij.
Projekt so zasnovali v avstralskem rudarskem velikanu in proizvajalcu železove rude Fortescue, kjer iščejo rešitve za tovorni železniški promet, ki je znan po visokih stroških in okoljskem odtisu.
Fortescue v Avstraliji upravlja več sto kilometrov železniškega omrežja, preko katerega prevažajo železovo rudo s 54 dizelskimi lokomotivami. Te ustvarjajo ogromne stroške.
V podjetju so zato začeli razvijati nove oblike lokomotiv, z drugačnim pogonom.
“Naš železniški promet je ključnega pomena za prevoz rude, vendar povzroča visoke okoljske stroške. Samo v poslovnem letu 2021 smo porabili 82 milijonov litrov dizelskega goriva, kar predstavlja 11 odstotkov vseh emisij našega podjetja,” o razlogih za testiranje “neskončnega vlaka” pravijo v avstralski družbi.
Kako deluje?
Delovanje lokomotive temelji na fiziki in pametni rabi energije, piše Bild. Ko močno naložen vlak potuje navzdol, zavorna sila ustvari kinetično energijo, ki jo pretvorijo v elektriko in shranijo v bateriji lokomotive. Ta proces se imenuje regenerativno zaviranje in se že uporablja pri električnih avtomobilih.
“Vlak za polnjenje baterijskih sistemov uporablja gravitacijsko energijo, ki nastane na pobočjih našega železniškega omrežja. Zahvaljujoč temu ni potrebna zunanja polnilna infrastruktura ali dodatni viri obnovljive energije. Zbrana energija je zadostna, da se vlak sam vrne na izhodišče,” sporočajo iz Fortescue.
Za zdaj je projekt v testni fazi, datum, kdaj bi ga lahko videli v rednem železniškem prometu, še ni znan. V podjetju pravijo, da njihovi tehniki trenutno intenzivno delajo na pripravah na serijsko proizvodnjo, še dodajajo pri Bildu.