Dobrih devet milijonov evrov spodbud za osem turističnih projektov – za kaj bo šel denar

Letošnje prejemnike subvencij za gradnjo novih turističnih nastanitev smo vprašali, kaj načrtujejo v okviru prijavljenih projektov.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je pred dvema tednoma osmim projektom za izgradnjo novih turističnih nastanitev odobrilo subvencije v skupni višini 9,2 milijona evrov. Skupna vrednost projektov, ki jim je bila odobrena finančna spodbuda, znaša 25,3 milijona evrov.
Gre za razpis, soroden tistemu, ki je bil izveden pred tremi leti in od katerega je ostalo 17,3 milijona evrov. Takrat se je zataknilo pri podpisih pogodb s prijavitelji. Kaj je bil razlog? Na ministrstvu odgovarjajo:
“Pri prejšnjem razpisu se od 60 upravičencev, ki so prejeli sklepe o odobritvi sofinanciranja, štirje niso odločili podpisati pogodb. Razlogi za to nam niso poznani. Pogodbe o sofinanciranju so bile tako sklenjene s preostalimi 56 upravičenci. Tekom izvedbe projektov je bilo zaradi neizpolnjevanja pogojev javnega razpisa zabeleženih 15 odstopov od pogodb o dodelitvi sredstev.”
Pri tem razpisu trenutno nimajo informacije, da bi se kakšen od upravičencev odločil, da pogodbe o prejemu sredstev ne bo podpisal.
Doslej se je od tistih, ki so leta 2022 dobili pravico do črpanja subvencije, v celoti zaključil en projekt, pri čemer je splošni rok za dokončanje vseh projektov 30. junij 2026, še dodajajo na ministrstvu.
Na Forbesu Slovenija smo se obrnili na podjetja, kaj načrtujejo v okviru prijavljenih projektov. Od osmih se jih je odzvalo pet.
Glamping resort Dolenjc
Podjetju Dolenjc je bila na razpisu odobrena najvišja subvencija, in sicer 1,8 milijona evrov za Glamping resort Dolenjc. Vrednost celotne naložbe znaša 5,7 milijona evrov.
V okviru projekta načrtujejo gradnjo novih bivalnih enot in ureditev glamping naselja, so nam pojasnili v podjetju. Objekt bo na travnati parceli ob gozdu v neposredni bližini njihovega Hotela Dolenjc v Novem mestu, v katerem že imajo 36 sob in 96 ležišč.

Za naložbo so se odločili, ker imajo obstoječe bivalne enote pogosto polno zasedene in vsako leto beležijo rast nočitev. “Ocenili smo, da bi tovrsten projekt lahko odlično sovpadal z našo obstoječo ponudbo,” so navedli.
V okviru Glamping resorta bodo zgradili tako imenovane pasivne hiše, energijsko varčne in zračno zatesnjene zgradbe, pri katerih bodo upoštevani okoljski standardi. “Subvencija nas spodbuja, da bomo lažje pridobili kategorizacijo višje kakovosti, to je resorta štirih zvezdic. Če subvencije ne bi prejeli, bi najverjetneje zmanjšali velikost projekta in gradili počasneje in postopoma,” so nam povedali.
Začetek gradnje je previden do konca tega meseca. V podjetju so še dodali, da se bo z gradnjo mudilo, saj se 30. junija prihodnje leto izteče rok za izgradnjo vseh objektov, prijavljenih na razpis.

Širitev hotela Kunst
Podjetju Kunst 1966 je ministrstvo za širitev zmogljivosti hotela Kunst Nature Hotel v Leskovcu pri Krškem odobrilo 1,16 milijona evrov subvencij. V okviru naložbe, težke 3,38 milijona evrov, načrtujejo gradnjo 21 hotelskih sob in konferenčne dvorane.
Trenutno imajo v hotelu 17 sob in lahko sprejmejo 40 gostov. V hotelu je tudi velika restavracija, v kateri lahko pogostijo do 200 ljudi.
Kot so nam povedali v podjetju, so se za naložbo odločili, ker želijo povečati zmogljivosti in ocenjujejo, da ima občina Krško za to potencial. “Vsekakor so nas subvencije spodbudile v naložbo,” dodaja direktor Nejc Kunst.

Gradnja se bo predvidoma začela v kratkem, zaključila pa naj bi se do junija prihodnje leto, so še navedli.
Penzion “Pri Žihri”
Podjetje Žiher je za novi penzion “Pri Žihri” in prenovo poslovnega kompleksa Žiher na razpisu dobilo odobrenih 1,34 milijona evrov subvencij. Skupna vrednost naložbe v ta projekt je 3,3 milijona evrov.
Butični penzion “Pri Žihri” s štirimi zvezdicami bo ponujal 13 nastanitvenih enot, med njimi tudi dve družinski in štiri delux sobe, skupaj bo 31 ležišč. Zrasel bo v Gorišnici tik ob njihovi istoimenski gostilni, ki dnevno na malice sprejme več kot sto gostov. Penzion bo njihova prva turistična enota, s katero bodo dopolnili gostinsko ponudbo in postavili temelje za širitev v turistični segment.
“Lokacija je strateška, saj je v bližini kolesarskih poti, kulturnih znamenitosti Ptuja, Haloz in Slovenskih goric ter kolesarske trase dirke Po Sloveniji,” so navedli v podjetju in dodali, da bo poudarek na kolesarskem turizmu in trajnosti.
Penzion bo opremljen tudi z vrsto pametnih rešitev, med katerimi izpostavljajo digitalno recepcijo, avtomatizirano ogrevanje ter aplikacijo z informacijami o kolesarskih poteh, lokalnih doživetjih in personaliziranih priporočilih za goste. Objekt bo med drugim imel še kolesarnico in servisno točko.
“Vizualno bo objekt sovpadal z značajem podeželskega okolja, v katerega je umeščen, z umirjenimi linijami, naravno fasado in oblikovno skladnostjo z obstoječo Gostilno Pri Žihri,” je sporočila arhitektka Tina Preac, ki je tudi tehnična direktorica in solastnica podjetja. Dodaja, da bodo pri gradnji uporabljeni izključno slovenski les in naravni materiali, ki bodo zagotavljali visoko energetsko učinkovitost, nizke emisije in zdrav bivalni standard.
Kot pravijo v podjetju, odločitev za naložbo izhaja iz dveh strateških premislekov: diverzifikacije poslovanja in prepoznane potrebe po kakovostni turistični ponudbi v regiji. Gorišnica po njihovih navedbah nima nastanitvenih zmogljivosti višjega razreda, povpraševanje po kolesarskem turizmu pa iz leta v leto raste.
“Podpora države je bila ključna za izvedbo projekta. Brez nepovratnih sredstev bi investicija finančno težje dosegla pozitivne ekonomske kazalnike,” navajajo.
Gradbena dela se bodo začela poleti 2025, otvoritev penziona pa je predvidena julija 2026. Objekt bo tako polno obratoval v turistični sezoni leta 2026, so še sporočili iz podjetja.
Podjetje Žiher, ki deluje že več kot 40 let, je sicer najbolj znano po svojih montažnih hišah, začeli pa so v prevozništvu. Poleg že omenjene gostilne imajo tudi lesnopredelovalno proizvodnjo in betonarno.

Glamping Mirenski Kostel
V Mirenskem Kostelu, centru vseživljenjskega učenja, načrtujejo glamping. Projekt je vreden 3,1 milijona evrov, ministrstvo jim je odobrilo 1,13 milijona evrov.

V Mirnu nameravajo zgraditi terapevtsko turistični center, ki bo obsegal pet bungalovov, gostinski objekt z recepcijo, servisni objekt, več večnamenskih dvoran in zunanji bazen. V bungalovih bo lahko hkrati bivalo 20 ljudi, so navedli.
“Naša želja je z naložbo postati vodilni retreat center v Sloveniji s celovito ponudbo storitev za obravnavo duše in telesa. Mirenski Kostel bo gostom ponujal široko paleto možnih dejavnosti in programov, v katerih bodo lahko sodelovali,” so nam povedali v podjetju.
Glamping Mirenski Kostel je že v gradnji, dokončan naj bi bil 30. junija prihodnje leto, ko se tudi izteče rok.

Glamping Prodnik
Subvencijo za izgradnjo turističnega objekta je gospodarsko ministrstvo odobrilo tudi samostojnemu podjetniku Edvard Jurjevec, ki je na razpis prijavil projekt Glamping Prodnik, vreden 2,2 milijona evrov. Odobrenih mu je bilo 1,08 milijona evrov.
V sklopu glamping objekta načrtuje šest luksuznih hišk, namenjenih večjim družinam oziroma skupinam, in pokrit bazen z ogrevano vodo. Kot nam je pojasnil, bodo zgrajene v domačem slogu, videti bodo kot kašče. Postavili jih bodo ob svoj Športni center Prodnik v Ljubnem ob Savinji.
V lasti ima tudi gostišče z 32-letno tradicijo in prenočišča, ki obsegajo 16 sob in so po njegovih besedah že kar dobro zasedene. V bližini imajo še veliko ekološko kmetijo.
Pred dvema letoma so odprli tudi kamp. “Gostje v kamp že prihajajo, a da ga zapolniš, potrebuješ nekaj let,” je dejal. Za glamping medtem pričakuje, da ga bodo dokaj hitro napolnili.
Za naložbo so se odločili, ker opažajo, da je sob premalo. “Vsak skuša svoje podjetje razvijati in mu še kaj dodati. Lokacija je lepa, glamping pa je postal aktualen. Željni smo se širiti in delati naprej,” pravi Jurjevec.
Subvencijo je težko pričakoval, saj gre za večji finančni vložek, za katerega upa, da se bo z leti povrnil. Gradnjo nameravajo začeti nemudoma po podpisu pogodbe, saj jih skrbi kratek rok, v katerem morajo zaključiti, to je, kot že omenjeno, 30. junij 2026. Pripravljalna dela so že skoraj zaključena.
“Upamo, da bomo pogodbo čim prej podpisali. Z izvajalci imamo že vse dogovorjeno, a dokler nimam pogodbe z ministrstvom, ne morem podpisati pogodbe z izvajalci. Čakamo. Največji problem pa je kratek čas,” je pojasnil Jurjevec.

Ministrstvo pogodbe še usklajuje
Na vprašanje, kdaj nameravajo podpisati pogodbe s prejemniki subvencij, na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport navajajo, da so pogodbe o sofinanciranju v postopku priprave. “Prejemnikom bodo poslane takoj, ko bodo usklajene znotraj strokovnih služb ministrstva in podpisane,” so sporočili.
Denar za naložbe se zagotavlja iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO), ki se izteče konec leta 2026.