V Slovenijo prišel Uber, a le kot platforma. Kaj to pomeni?

Z današnjim dnem je na širšem območju Ljubljane začel delovati Uber. "Globalno znanje, ki smo ga izpopolnili skozi dolgoletne izkušnje, prinašamo v Ljubljano," je pojasnila vodja poslovanja za regijo srednje in vzhodne Evrope Ana Maria Borlovan.
Direktorica Uberja za Hrvaško in Slovenijo Morena Šimatić je poudarila, da na slovenski trg ne vstopajo kot ponudnik prevozov, temveč kot “tehnološki partner licenciranih lokalnih voznikov taksijev”.
Lokalna partnerstva s taksisti
Ana Maria Borlovan, vodja poslovanja pri Uberju za regijo srednje in vzhodne Evrope, je poudarila pomen partnerskega sodelovanja tudi z lokalnimi taksisti. “Ne gre samo za nov trg, temveč tudi za to, kako vstopamo na ta novi trg,” je dejala in dodala, da Uber deluje že 15 let, a na začetku je bil le preprosta aplikacija, ki je povezovala voznike in potnike po svetu. “Zdaj smo postali bistveno več kot to.”
Uber je prisoten v več kot 70 državah in 15.000 mestih. “Naša tehnologija pa je omogočila že več kot 58 milijard potovanj po vsem svetu,” je Borlovan pojasnila v nadaljevanju in dodala, da so njihovo rast po svetu spremljala tudi prilagajanja. V Franciji, Španiji in na Poljskem so tako denimo razvili partnerstva z lokalnimi taksisti.
Vstop Uberja na slovenski trg po besedah Borlovan ne pomeni le širitve, temveč predvsem prilagoditev “lokalnim sistemom, lokalnim zakonom in pričakovanjem”. Po njeno Uberjeva vizija vključuje ustvarjenje večmodalnega sistema mobilnosti. “Takšnega, ki vključuje taksije, naročene s pomočjo aplikacije, kolesa in skiroje, s pomočjo partnerstev za mikromobilnost, vključevanje javnega prevoza prek Uber tranzit in skupne vožnje. Pa tudi Uber connect za dostavo in Uber moto na trgih, kjer prevladuje dvokolesni prevoz,” je naštela.
“Ne glede na to, kje smo prisotni, so varnost, dostopnost in uporabniška izkušnja v središču vsega, kar počnemo,” je dodala. “Globalno znanje, ki smo ga izpopolnili skozi dolgoletne izkušnje, pa danes prinašamo v Ljubljano,” je zaključila.

Upajo, da bo Uber kmalu deloval na širšem območju Slovenije
Šimatić je dejala, da to ni velik trenutek zgolj za ameriško podjetje, temveč tudi za širši ekosistem mobilnosti v Ljubljani in Sloveniji.
“Danes praznujemo Uberjev uradni vstop na slovenski trg, torej Uber že deluje. Prihajamo s storitvijo Uber taksi, ki prek aplikacije povezuje potnike z lokalnimi licenciranimi taksisti,” je poudarila Šimatić. Za zdaj aplikacija omogoča le prevoz za prebivalce Ljubljane, a v podjetju upajo, da bodo storitve kmalu delovale tudi na širšem območju Slovenije.

“Če smo čisto iskreni, je naš prihod spremljajo kar nekaj pričakovanja in govoric, zato dajmo danes prednost predvsem prilagajanju lokalnim zahtevam in zakonodaji,” je dejala Šimantić ter ob tem poudarila, da na slovenski trg ne vstopajo kot ponudnik prevozov.
“Tu smo kot tehnološki partner licenciranih lokalnih voznikov taksijev. To pomeni, da lahko vožnje prek aplikacije Uber sprejemajo in ponujajo le poklicni licencirani taksisti, ki že delajo v skladu z veljavno slovensko zakonodajo,” je poudarila. Prav to je namreč v preteklosti dvignilo nemalo prahu, predvsem med taksisti, ki so zaradi prihoda Uberja grozili s protestnimi blokadami.
“Če bo mesto (Ljubljana, op. p.) videlo, da Uber pozitivno prispeva k mobilnosti, če bodo lokalni organi in partnerji še naprej podpirali naše delo, smo pripravljeni razširiti svojo dejavnost drugam. Dolgoročno bi to lahko vključevalo pomoč večjemu številu taksistov, da bi se pridružili platformi ter zaslužili več, podporo pri elektrifikaciji in dostopnosti vozil ter morebitno uvedbo drugih Uberjevih storitev v Sloveniji, kot so zeleni Uber, Uber eats za dostavo ter druge, bolj nadstandardne storitve,” je pojasnila Šimatić.

Kako Uber deluje
Prenesete si aplikacijo Uber, si ustvarite račun in vnesete svoj cilj. Aplikacija vam bo nato pokazala predvideno ceno prevoza, s pomočjo algoritma prikazala bližnje taksije ter potrdila vožnjo z licenciranim voznikom. Pred začetkom vožnje boste že videli voznikovo ime, registrsko tablico, podatke o vozilu ter tudi oceno časa prihoda na vašo destinacijo. Med samo vožnjo lahko spremljate pot v realnem času, na voljo pa imate tudi različne varnostne funkcije, kot je podpora 24 ur sedem dni v tednu.

Cena posamezne vožnje bo določena v skladu z uradno tarifno strukturo Mestne občine Ljubljana, vsa vozila pa bodo še naprej uporabljala certificirane taksimetre, kot to že sedaj zahteva zakonodaja. Vsa potovanja bodo plačana digitalno, prek aplikacije, Uber pa zagotavlja popolno sledljivost in skladnost s slovenskimi davčnimi predpisi. Uber bo za vsako potovanje izdal digitalno potrdilo o plačilu, vse obveznosti finančnega poročanja pa bodo izpolnjene v sodelovanju z licenciranimi vozniki in ustreznimi organi, so pojasnili na današnjem dogodku ob vstopu podjetja na slovenski trg.
“Nismo več slepa pega”
Ajša Vodnik, generalna direktorica AmCham Slovenija, je dejala, da se kot poslovna skupnost zelo zavedajo, kaj prinašajo tovrstna podjetja. “Nove tehnologije, nove priložnosti in več transparentnosti, varnosti in odgovornosti,” je naštela.
“Vesela sem, da od danes dalje nismo več slepa pega,” je zaključila in izrazila pričakovanje, da bodo v podjetju upoštevali tradicijo in kulturo naše države.
“Veseli me, da je Uber končno prišel v Slovenijo. Veleposlaništvo ZDA v Ljubljani s ponosom podpira ameriška podjetja, kot je Uber, ki prispevajo k trdnim odnosom in vse močnejšim vezem med našima državama. Z zagotavljanjem zanesljive in dostopne možnosti prevoza bo Uber prispeval k slovenski mobilnosti,” je na novinarski konferenci dejala ameriška odpravnica poslov Melania Arreaga in se zahvalila slovenskim partnerjem, ki so pomagali omogočiti Uberju vstop na slovenski trg.
Podžupan Mestne občine Ljubljana Boštjan Koritnik pa verjame, da bo prihod Uberja spodbudil nadgradnjo in razvoj ter širjenje tega trga. Ob tem je izpostavil predvsem prilagodljivost, ki jo je ameriško podjetje izkazalo ob prihodu na trg. Kot je dejal, mnoga tuja podjetja lokalno zakonodajo želijo prilagoditi lastnim ciljem in potrebam, v podjetju Uber pa da so ubrali drugačno pot ter svoj produkt prilagodili slovenski zakonodaji.
