Slovenski Interenergo v BiH zaključil svoj največji projekt doslej

Novi vetrni park Interenerga v BiH bo letno proizvedel več kot 65 gigavatnih ur električne energije in oskrboval približno 11.000 gospodinjstev.
Slovenski energetski razvijalec Interenergo je v Bosni in Hercegovini zagnal svoj prvi projekt vetrne energije. Kot so sporočili iz podjetja, so novi vetrni park, sicer že peti tovrstni v državi, postavili v občini Hadžići, na območju planine Ivan Sedlo na nadmorski višini med 1.100 in 1.600 metri.
Vetrni park bo letno proizvedel več kot 65 gigavatnih ur (GWh) električne energije in bo oskrboval približno 11.000 gospodinjstev. Opremljen je s petimi turbinami Siemens Gamesa 5.0 in ima skupno inštalirano moč 25 megavatov (MW), s čimer je po sporočilu iz Interenerga njihov največji projekt doslej. Dodajajo, da bodo s projektom letno preprečili več kot 32.100 ton emisij ogljikovega dioksida.
Sarajevski Kanton je s tem pridobil svoj prvi objekt za proizvodnjo električne energije. Premier kantona Nihad Uk je ob zagonu parka poudaril pomembnost čiste in obnovljive energije, posebej v luči energetske stabilnosti in konkurenčnosti domačega gospodarstva.
“Ni več vprašanje let, temveč mesecev, kdaj bo Evropska unija uvedla tako imenovane ogljične dajatve na izvozno blago. Zato so tovrstni projekti še toliko pomembnejši in upamo na njihov nadaljnji razvoj,” je dejal.
V načrtu nadaljnja širitev v zelene energije
Interenergo je na bosanskem trgu od leta 2007, sprva na področju trgovanja z električno energijo, nato pa se je razširil tudi v obnovljive vire energije. Svoj prvi hidroelektrarni projekt, HE Novakovići, je zagnal leta 2012.
Danes podjetje poleg vetrnega parka upravlja osem hidroelektrarn, vse s skupno močjo 43 megavatov (MW) in povprečno letno proizvodnjo več kot 125 gigavatnih ur (GWh), kar je dovolj za oskrbo približno 31.300 gospodinjstev in prihranek 61.500 ton ogljikovega dioksida letno.
Do leta 2032 Interenergo načrtuje razvoj dodatnih projektov obnovljivih virov po vsej regiji, nameravajo dodati več kot 300 megavatov (MW) novih zmogljivosti, so še zapisali v sporočilu za javnost.